top of page

 

Českobudějovický deník, Českokrumlovský deník, Jindřichohradecký deník, Písecký deník, Strakonický deník, Táborský deník

 

Atelier  Archbau vyhrál  soutěž na restauraci v českém pavilonu na všeobecné světové výstavě EXPO v Číně
České Budějovice - Od soutoku Malše s Vltavou poputuje až do Číny. Na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji nechybí ani Jihočeši. Součástí českého pavilonu je totiž restaurace a obchod suvenýrů, kterou navrhli jihočeští architekti z ateliéru ARCHBAU.

 

"Pro každého architekta je světová výstavaEXPOvýzvou a snem," usmívá se Tomáš Veselý (34). "Při minulé světové výstavěEXPOv roce 2005 v japonském Aichi jsem se podílel na fasádě českého pavilonu. I proto mě vyzvali, jestli teď nechci soutěžit. O předchozích výstavách jsme se učili ve škole, světové výstavy vždy přinášely nové poznatky v rámci dané éry a odrážely trendy vývoje lidské civilizace," vysvětluje Tomáš Veselý, proč ani na okamžik neváhal. "A teď máme možnost být mezi významnými světovými architekty z celého světa. To se už v budoucnu nemusí opakovat. Vyhráli jsme s projektem na českou restauraci a obchod se suvenýry. Náš návrh byl propracovaný a dotažený do detailu. Propojili jsme restauraci s českým pavilonem do jednoho celku. Koncept katastrální mapy Starého Města v Praze, který se objevuje i na fasádě pavilonu, se propisuje do podlahy jako intarzie, do konstrukcí baru a backbaru, paravanů a každého detailu, včetně grafiky jídelních lístků," vysvětluje Tomáš Veselý. Kromě něj se na na vítězném návrhu podíleli kolegové Ondřej Sator, Jaroslav Klein i Vít Kořínek. Interiér pro restauraci se vyráběl v České republice. "Do ledna muselo být všechno hotové. Vyráběly se bary, stoly, lavice, dekorace, které se pak naložily do kontejneru a tři měsíce putovaly lodí do Číny. Hotový interiér jsme neviděli a jsme zvědaví, zda se podařilo náš návrh zrealizovat," přiznává Tomáš Veselý.

Práci šikovných jihočeských architektů budou moci v Šanghaji obdivovat nebo si i na vlastní zadnice vyzkoušet návštěvníci z celého světa až dokonceříjna.

 

Smutek z metropole

 

A kde se s tvorbou úspěšné kanceláře mohou seznámit lidé tadynajihuČech?

"Dělali jsme například restauraci na českobudějovickém zimním stadionu," prozrazuje Tomáš Veselý. "Naše kancelář Archbau má ateliér v Českých Budějovicích a Praze, dílnu a truhlárnu na Prachaticku. Pracujeme na ose Liberec - Praha - České Budějovice. Zabýváme se interiéry hotelů a rezidenčním bydlením, třeba teď děláme vilu BlažeknaHluboké." A co říká úspěšný architekt jihočeské metropoli? S architekturou v Českých Budějovicích moc spokojený Tomáš Veselý není. Kritizuje krabice obchodních domů, které po roce 1989 obklíčily město. "Jako Budějičák jsem smutný, co se zde staví. Přitom je tu hodně mladých šikovných architektů, ale zakázky dostávají starší kolegové, " myslí si TomášVeselý.

"Architektura reaguje na společenské hodnoty a etiku. Bylo by ale potřeba mít v Českých Budějovicích osvícený magistrát, který by podporoval hezké a zajímavé projekty. Budějovicím chybí to, co mají například v Litomyšli - město, kde vyrostlo několik ukázek kvalitní moderní architektury. V radě města je tam skupina architektů. Ti nedovolí postavit něco ošklivého, protožebysi zkazili jméno." Přesto se za poslední desetiletí i u nás radostné stavby najdou. "Pěkný je třeba Dlouhý most od Romana Kouckého nebo rodinné domky architekta Luboše Zemena," vypočítává Tomáš Veselý. "Zakázky města a výsledky architektonických soutěží by měly být přehledné," ukazuje na další problémyTomášVeselý.

"Ale když nejde stavět v Budějicích, jde to v Šanghaji," dodává súsměvem.

 

(RADEK GÁLIS)

 

---

 

Světové výstavy daly i Eiffelovu věž

Architekt Tomáš Veselý připomíná, že hlavním tahákem první Světové výstavy v Londýně byl v roce 1851 Crystal Palace. V Bruselu patřil mezi divy kromě Atomia a budovy firmy Philips od Le Corbusiera kostel pro 2500 věřících, který zbudoval Vatikán. Československo v Bruselu v roce 1958 zaznamenalo největší úspěch v historii výstav: získalo 56 cen, včetně ceny za nejlepší pavilon. Eiffelova věž byla postavena u příležitosti stého výročí Velké francouzské revoluce a Světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala. Měla zde původně stát jen 20 let do roku 1909. Kvůli svému významu coby meteorologická stanice a později i televizní a rozhlasový vysílač byla zachována. Pařížané stavbu nejprve nenáviděli a označovali ji jako trn v oku.

 

Foto - ÚSPĚCH. Jihočeský architekt Tomáš Veselý se již těší do čínské Šanghaje, kam jeho ateliér vyhrál návrh na interiér restaurace (horní snímek vpravo). Návštěvníkům Expa v českém paviloně chutná (spodní snímek vpravo).Foto - Deník/Václav Pancer a tiskové oddělení EXPO 201

bottom of page